Deponuzu Daha Verimli Kullanmanın 8 Yolu

deponuzu daha verimli kullanımı

Deponuzu Daha Verimli Kullanmanın 8 Yolu

Depo verimliliği, büyük ölçekli herhangi bir depolama tesisinin başarısının anahtarıdır. Ne yazık ki, en dikkatli şekilde yönetilen depo bile, dikkate almadığınız bazı sebepler nedeniyle yetersiz verimlilik sorunlarından muzdarip olabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, bugün lojistik verimliliğini ve personel politikalarını kapsayan depo verimliliğini artırmanın 8 etkili ve efektif yolu vardır.

Stok Seviyelerini Takip Edin

Stok Seviyeleri

Depodaki ürünleri düzenli bir şekilde depo içine veya  dışına taşımak için donanımlı olsanız bile, raflarınız taşmış veya az kullanılmışsa sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Aşırı stoklama özel bir sorundur. Çünkü arz talebi aşarsa, belirli bir ürün grubunun değişmesi uzun sürmektedir.

Modern depolama teknolojilerini kullanarak stok seviyelerini gerçek zamanlı olarak takip etmek mümkündür. Bu nedenle bu sistemlerden mümkün olduğunca yararlanmayı unutmayın. Bu şekilde, elinizdeki yönetim prosedürlerinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Bunu daha da ileri götürmek istiyorsanız, konuma dayalı stok takibi yapmak büyük bir avantaj olabilir. Bu, belirli ürünleri tespit etmenize ve depodan geçerken üzerlerinde işaretlemenize olanak tanır. Daha sonra, şayet  bir  problem ile karşılaşıldığında , çözüm arayışı esnasında tahminlere güvenmek yerine sabit veriler karşınızda olur. Böylece düzeltilmesi gereken herhangi bir aksama ya da engelin olup olmadığını görebilirsiniz.

Tehlikeleri Ortadan Kaldırın

Bu sadece depo verimliliği açısından değil aynı zamanda  güvenlik söz konusu olduğunda da çok önemlidir. Deponuz doğru bir şekilde düzenlenmez  ve organize  edilmezse, görevini  yapan çalışanların işlerini her zaman engeller.Ayrıca yaralanmalarla ilgili riskli ve çok tehlikeli olaylara yol açabilir.

Meydana gelen herhangi bir kaza olasılığını azaltmanın en iyi yolu, rafları mantıklı bir şekilde ayarlamak , buna  bağlı olarak da  personel ve ekipman göz önüne alındığında  manevra yapmak için yeterli alanın oluşumunu doğru bir şekilde sağlamaktır. Uzun vadede güvenlik önlemleri almamak size çok pahalıya mal olur. Güvenlik pahasına mevcut alanınızdan daha fazlasını kullanmaktan kesinlikle kaçınmanız gereklidir.

Tüm Çalışanları Eğitin

Deponuzun akıllıca düzenlenerek ,verimlilik odaklı politikalarla desteklenmesi gerekir. Personelin bu durumdan tam olarak yararlanması için doğru bilgi ve eğitim alması  çok  isabetli bir  karar  olacaktır.

Çalışan eğitimi dinamik bir süreç olarak görülmelidir. Yani çalışma ortamında standartların korunmasına yardımcı olmak için eğitimin ve oryantasyon programlarının düzenli aralıklarla tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Bu da depo verimliliğini artıracak ve güvenlik açısından da daha fazlasını sağlayacaktır.

Geribildirim İsteyin

Tıpkı depo verimliliğini korumak için çalışanlara aşağıdaki prosedürlerin önemini öğretmeniz gerektiği gibi, personeli dinlemek ve aktif olarak onların görüşlerini almak ve bu konuda istekli olmak da çok büyük bir önem arz eder.

Genellikle, uyguladığınız tekniklerin herhangi birinde veya operasyonlarınızda yaptığınız değişikliklerle ilgili bir sorun varsa, bunu öğrenmenin en iyi yolu sadece  belirlediğiniz  kriterleri araştırmak değil, ön cephede depo çalışanları ile de konuşmak ve onların fikirlerini dinleyerek  geri bildirimlerini almaktır.

Personelden geri bildirim almak aynı zamanda iş memnuniyetinin de artmasına olanak tanır. Bu yüzden ilgili tüm çalışanlar için büyük bir kazanç sağlanmış olur.

Hedef Belirleyin

Belirlediğiniz bir hedef yoksa, deponuz asla gerçek potansiyeline ulaşamayabilir. Elbette üretkenlik hedefleri belirlemek başarının yarısıdır. Ancak bu hedeflere ulaşmak için de bir teşvik gerekebilir.

Personelin üretkenliğini ve performansını  arttırmanın en kolay yolu bir takım ikramiyeler ya da primler olabilir. Bu da personelin motivasyonunu  olumlu yönde etkiler.

Ayrıca, işlem yapılabilir verilere dönüştürülebilmesi için ilgili performans parametrelerini doğru bir şekilde ölçebilmeniz gerekir. Stok takip sistemleri bir kez daha devreye girecek, bu nedenle henüz daha modern çözümlere geçmemiş yükleme ve istif alanları için de bu durum,  depoların dikkate alması gereken bir konu  olacaktır.

IT Dış Kaynak Kullanımı

Modern bir deponun işletilmesi için gerekli olan tüm donanımın çalıştırılmasının maliyeti, önceki bölümde değinildiği gibi pahalı olabilir. Neyse ki bulut tabanlı platformların kullanılabilirliği sayesinde en yeni çözümlere  ulaşmak maliyetleri düşürebilmektedir.

Bir de  üçüncü unsur olarak uzaktan iş akışına müdahil olan  sunucuların tamamen ölçeklenebilir esnek hizmetlerinden yararlanabilme ihtiyacı  birçok sektörde nimettir. Depo sahipleri için bu özellikle önemlidir. Çünkü hizmet olarak yazılım aboneliği paketleri, mevsimsel talep değişimleriyle birlikte genişleyebilir ve daralabilir. Kısacası, IT kaynakları için bir daha fazla ücret ödemeniz gerekmez aynı zamanda çok sayıda depo verimliliği metriğini takip etmeyi ve ölçmeyi kolaylaştırır.

Depo odaklı IT pazarı oldukça rekabetçidir bu nedenle uygun bir seçim yapmadan önce piyasada bulunan farklı çözümleri ve sağlayıcıları karşılaştırmak mantıklıdır. Ayrıca, maliyetlerin elde edilen verimlilik tasarruflarıyla dengelenebileceğini unutmamak gerekmektedir.

Önceden Planlama Yapın

Açıkça  söylemek gerekirse depo operasyonlarınız için gelecekteki tüm değişiklikleri hesaba katan ileri görüşlü bir stratejiye sahip olmak, verimlilik için çok önemlidir. Yıl boyunca kaçınılmaz olan iniş ve çıkışlarla başa çıkmanızı yardımcı olacak uygun bir plan yapmazsanız, beklenmedik olaylar karşısında büyük olasılıkla boğulmuş ve hazırlıksız olabilirsiniz.

Modern depo yönetimi çözümlerini kullanmanın yararı, bunların entegre tahmin yeteneklerinin ve geleceğe yönelik daha problemli yönlerinin planlanmasını otomatikleştirmek için ayarlanmış bir dizi araç sunmasıdır. Bu, tedarik zincirinin başka bir yerinde mevcut stok bulmakta zorlanmaktan ziyade, talep edilen bir projeden önce ilgili ürünler için zamanında sipariş verme yeteneğini bile içerebilir.

Bu, özellikle rekabetin arttığı ve ekonomik faktörlerin dışındaki koşulların şu anda zorlayıcı hale geldiği tüketici perakende pazarına odaklanan depolar için geçerlidir. Yıl boyunca en yoğun alışveriş dönemlerinden yararlanabilme yeteneğinizi en üst düzeye çıkarmak aynı zamanda aradaki durgunluklarda bile hayatta kalabileceğiniz ve başarılı olabileceğiniz anlamına gelebilmektedir..

İşleri Basitleştirin

Bu tartışmasız herhangi bir sektörde verimlilik iyileştirmeleri için çalışmanın en temel ilkesidir. Kuruluşunuzun ana işlevlerine bağlı olduğu işlemleri ne kadar basit yaparsanız, bu işlevler o kadar hızlı yerine getirilir.

Elbette basitlik elde etmek ironik bir şekilde karmaşık bir süreçtir. Özellikle de yıllar içinde faaliyetlerinize iyileştirmeler uygulamak için parçalanmış bir yaklaşım kullanıyorsanız süreç  karmaşık hale gelebilmektedir. Depo yönetimi prosedürlerine eklenen çoklu katmanları açmak, hangilerinin faydadan daha fazla zarar verdiğini görmek ve süreçteki olumlu yönlere zarar vermeden, zarar veren yönleri bir kenara atmak kolay değildir.

Sadeleştirme ele  alındığında  hangi süreçlerin uyumlu olması gerektiğini belirlemek zor değildir. Örneğin depoda gerçekleşen fiziksel süreçler, kesinlikle gereğinden fazla olmamalıdır. Yapılacak  olan işler dikkatle incelenmeli ve optimize edilmelidir.

Comments are closed.