Raf Sistemleri ile Çalışırken Raf Koruma Parçalarının Önemi

mezzanines-105

Raf Sistemleri ile Çalışırken Raf Koruma Parçalarının Önemi

Palet rafların koruması, raf depolama çözümü kullanan her işletme için önemli bir husustur. Ancak palet raf koruması nedir, neden bu kadar hayati ve kullanımında hangi yasal zorunluluklar bulunmaktadır?

Raf Koruyucu Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, depo raf sistemi koruyucu, ticari raf sistemlerine zarar verilmesini önlemek için kullanılan ürünlerden oluşur.

Kaldırma ekipmanının kullanıldığı herhangi bir depolama alanı güvenlik risklerine eğilimlidir bu nedenle depo raf koruyucuları çok gerekli bir yatırımdır.

Modern bir raf sistemi ile birlikte kullanılabilecek birçok farklı türde koruyucu ürün bulunmaktadır. Bu, zemine monte edilen dikey raf koruyucularından, raf bariyerlerine ve dikme koruyucularına kadar her türlü  raf muhafazasını içerir.

Yeterli palet raf koruması olmadan, işçileri yaralanma veya ölüm riskine sokan ve malların imha edilme olasılığını arttıran, maliyetli ve potansiyel olarak yıkıcı bir hasar riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Palet raf bariyerleri profil ayaklarda takılıysa forkliftleri ve personeli tehlikeli noktalardan uzak tutarak  , felaketi günlük olarak önleyecek koruyucu bir katman oluşturacaksınız.

Raf Koruyucularını Neden Kullanmalısınız?

Raf Koruyucuları neden kullanmalısınız

Raf koruyucuları, depolama sisteminize verilebilecek  bir çok hasarı  önler. Bir depodaki paletleri kaldırmak için kullanılan makineler ağır aynı zamanda da  güçlüdür ve raf sıralarındaki mallara zarar verme, göçertme veya tamamen yok etme potansiyeline sahiptir. Bu durumda , dikey palet rafı koruyucuları takılıyken almanız gereken bir risk yoktur.Bu durum sadece bir kerelik kazalar değil aynı zamanda günlük kullanımda malların aşınması ve yıpranması ile ilgilidir. Bir raf biraz bile hasar görürse, darbeden sonra ayakta kaldığına  bakılmaksızın  ve görünüşte sabit kaldığı fark etmeksizin artık kullanımı güvenli olmayacaktır. Bu, çok gerekli depolama kapasitenizin bir kısmını tehlikeye atar ve hasar gören  rafı düzeltmek veya değiştirmek için düzenleme yaparken maliyetlerin artmasına neden olur.

Raf koruyucu sadece bir güvenlik önlemi değildir çünkü makinelerin direklere ve bacaklara çarpmasını fiziksel olarak engeller. Aynı zamanda operatörlere kaçmaları gereken bazı alanlar olduğunu hatırlatması nedeniyle de önemlidir. Raf koruyucular büyük bir mesafeden göze çarpacak ve depoda ve çevresinde çalışırken dikkatli olmak açısından  çalışanları sürekli olarak uyaracaktır. Bu tür göze çarpan koruma tekniği, diğer bir çok alanda uygulanan bir tekniktir ve endüstriyel sektörlerde etkili olmaları nedeniyle sık sık görebileceğiniz  unsurlardır .

Daha sonra ele alacağımız palet raf koruyucuya yatırım yapmanın bazı nedenleri vardır. Ancak yasal baskılar nedeniyle deponuzdaki güvenliği artırmak zorunda olup olmamanızın yanı sıra harekete geçmeniz için başka birçok neden bulunmaktadır. Tasarruftan, üretkenliği korumaya ve planlanmayan arıza sürelerinden kaçınmaya kadar palet raf bariyerleri depolama raflarının korunmasında etkin rol oynar.

Farklı Raf Koruyucu Tipleri Nelerdir?

Modern palet raf sistemleri için tasarlanmış, her biri farklı bir işlevi yerine getiren ve farklı bir fiyat noktasına gelen çeşitli koruyucu ürünler vardır.

Raf bacak koruyucuları, boru yalıtımına çok benzeyen klipsli köpük kapaklardan, kendinden sabitlenen veya bir kayışla tutulan polimer bazlı dikme  korumalarına kadar çeşitli şekillerde piyasada  mevcuttur. Bunların esasen tek kullanımlık olması amaçlanmıştır. Böylece bir çarpışmadan sonra bunlardan  biri hasar gördüğünde, birkaç saniye içinde çıkarılabilir ve değiştirilebilir. Ancak rafın altta yatan yapısına dokunulmaz. Düşük hız, düşük kuvvetli kazalar, bu tip palet raf koruması ile silinebilir. Bu nedenle koridorda konuşlandırmaya çok uygundurlar.

Raf bariyerlerinin uçları benzer şekilde tasarımlarında çeşitlidir, ağır hizmet ekipmanlarını etkili bir şekilde engellemek için tasarlanmış çarpışma bariyeri tarzı kurulumların yanında sunulan tek parçalı boru şeklindeki montajlar da bulunmaktadır. Bunlar daha kalıcı ve dayanıklıdır, çelikten yapılmıştır ve rafı risk altında bırakmadan önemli miktarda güç alacak kadar sağlam olacak şekilde üretilmiştir.

Zemine monte dikey raf koruyucuları, tasarımları, özellikleri ve maliyetleri bakımından benzer şekilde çeşitlidir. Bazıları, bir rafın köşe bacağını ekipman veya personel tarafından vurulmaya veya sarılmaya karşı korumak için optimize edilirken , Diğerleriyse , bir koridor boyunca her forklift aracı geçtikçe hasar görmeye karşı savunmalıdır ve raflardan malları almak için doğru palete uygundur.

Ayrıca, her koridorun sonunda oturan ve forklift araçlarının nereye gidebileceğinin kalıcı bir tanımını yapan  zemine monte dikme profiller  kurulabilir böylece en güvenli yollar hakkında belirsizlik kalmaz. Bu dikme profiller, raf düzeninin yeniden yapılandırılmasını veya akılda tutulması gereken koridor genişliklerinde ayarlamalar yapılmasını zorlaştırsa da, mevcut koruyucu seçeneklerin belki de en esnek ve dayanıklı olanıdır.

Köşe koruyucusu

Genellikle raf sistemlerinin köşeleri, çarpışmalardan dolayı oluşabilecek potansiyel zarara karşı oldukça savunmasızdır. Bu yüzden köşe koruyucuları kullanmak önemlidir. Köşe koruyucuları, ayak profilinin her iki tarafına da sabitlenebilen özelliklere sahiptir.

Ayak profili koruyucu

Bu tür bir koruyucu genel olarak darbe yüklerinden dolayı oluşan hasarı minimuma indirir. Hızlı bir şekilde tükenen ürünler ve ağır ürünlere sahip depolarda , rafların korunması, uzun ömürlü olması ve raf güvenliği için ayak profili koruyucuları mutlaka kullanılmalıdır.

Ayak koruyucusu

Koridorda bulunan rafların son ayakları çevresinde oluşan trafik ve çapraz geçişler yüzünden ayaklar, raflara sürekli olarak hasar verir. Bu yüzden ayak koruyucu kullanılması gerekir.

Palet Dayama

Bu tür koruyucular tek ve çift girişli olan raflar için idealdir. Binanın duvarlarını koruma amacıyla kullanılan palet dayama ürünleri, çift palet sistemleri arasında bulunan boşluğu kapatmak ve rafların arkasında bulunan kaplamayı sabit tutmak amacıyla kullanılır.

Özel ayak koruması

Geçitlerin üzerinde bulunan koruyucular, tekerlek, halıların bulunduğu raflarının ya da canlı depolama sistemlerinin önünde bulunan koruyucular, tam boy dik koruyucu ürünler gibi özel ayak koruyucuları sık sık çarpışma potansiyeli olan raflar için kullanılmalıdır.

Raf Koruması ve Yasalar

İlginç bir şekilde, palet raf koruma sistemlerinin kurulumunu ve kullanımını düzenleyen belirli bir yasal gereklilik yoktur ancak bu tür ekipman için geçerli genel sağlık ve güvenlik düzenlemeleri vardır. Sonuç olarak, düzenleyici kurumların denetlemelerini önlemek, personeli güvende tutmak ve gereksiz hasarı önlemek için işletmelerin bu mevzuatı takip etmeleri mantıklıdır.

İş Güvenliği Hukuku, depolama ekipmanlarının kullanımını kapsayan kendi kurallarına sahiptir. Her türlü makineye ve araca maruz kalan rafların, özellikle etkilerin en muhtemel olduğu zemin seviyesinde bir tür koruma sağlanması gerektiğini belirtir.

Bunun için en iyi seçeneğin, tehlikeye atıldıklarında değiştirilebilen dikme koruyucuları şeklinde olduğunu savunur. Ayrıca bu korumaların oldukça görünür olması gerektiğine işaret eder bu yüzden genellikle parlak, canlı bir renkte üretilirler. Bu, forklift ya da benzeri raf taşıma araçlarının  operatörlerinin tam anlamıyla net bir şekilde yönlendirilmesini  ve önceden belirlenmiş bir güzergahta kalmalarını  amaçlar.

Raf Koruması Hangi Standartlara Uymalıdır?

Bu noktada, raf korumasına duyulan ihtiyaç konusunda ikna olmalısınız. Ancak mevcut farklı çözümler arasında nasıl karar verebilirsiniz? Açık cevap, her ürünün uyduğu standartlara bakmaktır. Uluslararası kabul görmüş bu standartları karşılamak için depo raf korumasını inşa eden üreticiler, bu durumda en çok tercih edilen üretici firmalar arasında olacaktır.

Comments are closed.